Wykonanie oddechu brzusznego w pozycji leżącej jest bardzo proste i przeważająca większość osób nie ma z tym najmniejszych problemów. Grawitacja pomaga i brzuch swobodnie opada robiąc się wklęsłym wraz z wydechem.
Trudniej jest wykonać oddech brzuszny np. w pozycji siedzącej. W tej pozycji zdarza się, że brzuch wciągany jest wraz z wdechem, a puszczany luźno wraz z wydechem, albo okazuje się, że puszczenie brzucha w ogóle jest problematyczne.
Często wynika to ze złych nawyków i błędnego wyobrażenia, że wraz z wdechem, aby rozszerzyć klatkę piersiową brzuch musi robić się wklęsły, a opróżniając płuca z wydechem brzuch musi się rozluźnić i być puszczony luźno.

Pomocne w wykonaniu oddechu brzusznego i zmianie nawyków mogą być poniższe, bardzo proste ćwiczenia, jak przyciąganie kolan wraz z wydechem w pozycji leżącej na plecach (apanasana), vinyasa klęk podparty – skłon (balasana), czy „wchodzenie” do skłonu (uttanasana). Wszystkie polegają na przybliżaniu ud do brzucha w trakcie wydechów, co wymusza wciąganie brzucha wraz z wydechem (spróbuj wykonać skłon robiąc wdech 😉 ) Również pomagają nauczyć się puszczania brzucha luźno wraz z wdechem, zwłaszcza przejście z balasany do klęku podpartego.

Zobacz również wpis „Oddychaj brzuchem w zgodzie z przeponą”, zobaczysz jak pracuje przepona, co ułatwi zrozumienie dlaczego oddech brzuszny jest podstawą oddychania 🙂