Oddech brzuszny przez to, że wydaje się być bardzo prosty często pomijany jest w praktyce jogi, a stanowi ważny jej element. Niestety nie rzadko nawet osoby zaawansowane w praktyce asan nie potrafią oddychać brzuszynie.
Oddech brzuszny w pozycji leżącej:
To najprostszy sposób wykonania oddechu brzusznego, dobry dla osób, które dopiero nabywają świadomości ciała.
Połóż się wygodnie na plecach. Jedną dłoń połóż na brzuch, drugą swobodnie z boku, albo na klatce piersiowej.
Najpierw obserwuj oddech oraz związane z nim ruchy brzucha: unoszenie się brzucha na wdechu i jego opadanie na wydechu. Klatka piersiowa, (umówmy się) że pozostaje nieruchoma.
Ucz się uważnie obserwować ruchy brzucha. Dopiero, kiedy oddech brzuszny będzie wykonywany świadomie przenieś uwagę na wydech. Wtedy robiąc wydech pociągnij brzuch w stronę kręgosłupa i klatki piersiowej. Z wdechem najpierw rozluźnij brzuch po czym pozwól, aby uniósł się do góry.
Nie wypychaj brzucha, spowoduje to napięcie.
Po opanowaniu oddechu brzusznego w pozycji leżącej zacznij praktykować go w wygodnej pozycji siedzącej. Tu również uwaga skupiona jest na brzuchu.
Wykonanie oddechu w pozycji siedzącej:
Siądź w wygodnej pozycji siedzącej utrzymując proste plecy.
Chcąc zrobić wydech pociągnij brzuch, zaczynając od jego dołu, do środka w stronę kręgosłupa i do góry w kierunku żeber.
Chcąc zrobić wdech najpierw rozluźnij brzuch i pozwól, aby nadymał się jak balon (bez jego wypychania).
Obserwujesz ruchy brzucha na wdechu i aktywnie wykonujesz wydech.
Oddech brzuszny w pozycji leżącej ze swobodnymi i wydłużonymi wydechami jest rozluźniający, wyciszający, uspakajający dobry wieczorem, oraz jako sposób na łatwe zasypianie.
Oddech brzuszny w pozycji siedzącej z aktywnymi wydechami ułatwia utrzymać prosty wydłużony kręgosłup oraz jest dobrym przygotowaniem min. do: kaphalabati, bhastriki, oddechu przeponowego.