Bakasana jak każdy balans na rękach robi duże wrażenie na obserwatorach. Ten balans, tylko pozornie wymaga dużego wysiłku i silnych rąk, może go zrobić prawie każdy początkujący.

Aby wykonać bakasanę, wcale nie trzeba dużej siły, a wystarczy odpowiednio ułożyć ręce, żeby utrzymać w niej równowagę.

Podstawą pozycji, na której opiera się ciężar ciała to dłonie.

Dłonie ułóż na szerokość rozstawienia ramion i rozszerz palce, ważne aby nasady palców były dociśnięte do podłoża, zwróć uwagę na nasadę palców wskazujących, jeśli masz tendencję do ich odrywania w tej pozycji to zmień ułożenie dłoni skręcając je lekko na zewnątrz.

W momencie wchodzenia do pozycji łokcie mogą być ugięte na boki, albo przedramiona nachylone do podłogi pod kątem ostrym. Jednak, aby łatwo utrzymać się w tej pozycji istotnym elementem jest ułożenie przedramion prostopadle do podłogi. Piszę o wariancie z ugiętymi łokciami, jest znacznie łatwiejszy do wykonania.

Wejście do pozycji:

1. Dla osób giętkich.

Ułóż nogi jak do malasany, połóż dłonie na podłodze na szerokość ramion uginając łokcie na boki tak, aby móc oprzeć podudzia na tyłach ramionach. Kiedy oprzesz podudzia nad łokciami, unieś pięty i łokcie skieruj do tyłu. Patrząc przed siebie wychyl się lekko do przodu. Oderwij od podłogi jedną stopę jednocześnie ustawiając przedramię prostopadle do podłogi, potem drugą w ten sam sposób i przenieś cały ciężar ciała na dłonie.

2. Dla mniej giętkich.

Stojąc w lekkim rozkroku(na szerokość bioder) nachyl się do przodu. Ugnij kolana tak, aby móc położyć całe dłonie na podłodze. Ułóż dłonie na szerokość rozstawienia ramion a przedramiona prostopadle do podłogi, ugnij łokcie. Nachylając się do przodu ugnij kolana i przenoś ciężar ciała na ręce. Pośladki zostaw skierowane do góry, pozostając na palcach stóp oprzyj podudzia na ramionach. Patrząc przed siebie delikatnie odepchnij się palcami stóp, aby przechylić się lekko do przodu i przenieś cały ciężar ciała na dłonie.

 

Sposobów wejścia do bakasany jest więcej. I oczywiście nie wszystkim od razu uda się wejść do tej pozycji, ale to kwestia kilku powtórzeń i złapania równowagi.

Ważne, aby w momencie wchodzenia do pozycji patrzeć przed siebie i ułożyć przedramiona prostopadle do podłogi to ułatwi utrzymanie równowagi.

Jeśli obawiasz się upadku na twarz, połóż przed sobą poduszkę 😉