Wykonanie oddechu brzusznego w pozycji leżącej jest bardzo proste i przeważająca większość osób nie ma z tym najmniejszych problemów. Grawitacja pomaga i brzuch swobodnie opada robiąc się wklęsłym wraz z wydechem.
Trudniej jest wykonać oddech brzuszny np. w pozycji siedzącej. W tej pozycji zdarza się, że brzuch wciągany jest wraz z wdechem, a puszczany luźno wraz z wydechem, albo okazuje się, że puszczenie brzucha w ogóle jest problematyczne.
Często wynika to ze złych nawyków i błędnego wyobrażenia, że wraz z wdechem, aby rozszerzyć klatkę piersiową brzuch musi robić się wklęsły, a opróżniając płuca z wydechem brzuch musi się rozluźnić i być puszczony luźno.
Pomocne w wykonaniu oddechu brzusznego i zmianie nawyków mogą być poniższe, bardzo proste ćwiczenia, jak przyciąganie kolan wraz z wydechem w pozycji leżącej na plecach (apanasana), vinyasa klęk podparty – skłon (balasana), czy „wchodzenie” do skłonu (uttanasana). Wszystkie polegają na przybliżaniu ud do brzucha w trakcie wydechów, co wymusza wciąganie brzucha wraz z wydechem (spróbuj wykonać skłon robiąc wdech 😉 ) Również pomagają nauczyć się puszczania brzucha luźno wraz z wdechem, zwłaszcza przejście z balasany do klęku podpartego.
Zobacz również wpis „Oddychaj brzuchem w zgodzie z przeponą”, zobaczysz jak pracuje przepona, co ułatwi zrozumienie dlaczego oddech brzuszny jest podstawą oddychania 🙂
cześć Patrycja a czy mogłabys wytłumaczyć jaki oddech na co stosować ?Bo podobno może uspokojać relasować poprawiać nastrój czy energetyzować i dodawać wigoru podobno to zależy od długości wdechu i wydechu i czy robić to na dwa trzy czy cztery razy tz przytrzymywać na wdecu i wydechu czy tylko wtech wydech?
Marku,
zgadza się, że sposób w jaki wykonamy oddech ma wpływ na jego działanie i nasze samopoczucie.
Swobodny oddech brzuszny w pozycji leżącej i siedzącej, kiedy brzuchowi „pozwala się” na swobodne uwypuklanie wraz z wdechem i puszcza się go luźno z wydechem będzie działał wyciszająco,uspakajająco, również wydłużanie wydechów będzie miało takie działanie.
Pobudzająco, będą działać „aktywnie” wykonane wydechy, (angażując mięśnie głębokie i kierując uwagę do góry, zobacz korkociąg https://www.youtube.com/watch?v=1BG6EL9pUfQ )
Bardzo pobudzająco i energetycznie będzie działało skracanie wydechów, jak w technikach bhastrika i kapalabhati (zobacz https://www.youtube.com/watch?v=so7Ibtu3s4c )
Długości wdechów i wydechów, będą zależne od techniki oraz od kondycji.
Lepiej najpierw opanować wdechy i wydechy oraz płynne przejścia między nimi, a potem uczyć się zatrzymania, stopniowo wydłużając.
Wykonywanie zatrzymania polecam uczyć się pod okiem nauczyciela 🙂
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję bardzo…