padmasana

padmasana

Myśląc o medytacji większość wyobraża sobie osobę siedzącą w pozycji padmasany czyli lotosu. Czy to jest właśnie idealna pozycja do medytacji? Dla większości idealna, a nie doskonała, bo pozostająca jedynie w sferze idei.

Patańdźali w joga sutrach niewiele wspomina o asanie jedynie, że ma cechować ją sthira-sukha czyli stabilność i wygoda. W czasach Patańdźalego pojęcie asana odnosiło się do siedziska tym samym ograniczając się do pozycji siedzącej służącej do praktyki medytacji. Nie obejmowało całej gamy ćwiczeń fizycznych, które dziś nazywamy asanami.

Pozycja do medytacji powinna być stabilna i wygodna, aby w trakcie przygotowania do medytacji czy w trakcie samej medytacji nie powodowała dyskomfortu w ciele, aby ciało nie rozpraszało, nie przeszkadzało w praktyce.

Pozycja lotosu często wskazywana jest jako najlepsza pozycja do medytacji. Jeśli jednak nie jest ona wykonywana dobrze, a większość osób ma duże problemy z wykonaniem tej asany, nie może być pozycją ani wygodną ani stabilną.

Wybierając pozycję do medytacji warto zwrócić uwagę, nie tyle na ułożenie nóg w asanie, a na to czy pozycja jest na tyle swobodna, że można pozostać w niej przez całą praktykę.

Swami Rama podkreślał, że najważniejsze w pozycji medytacyjnej jest utrzymanie prosto głowy, karku, tułowia. Kierując się tą zasadą, każda pozycja, w której będziesz w stanie stabilnie i wygodnie usiąść utrzymując prosty kręgosłup, będzie dobra.

Oczywiście, doskonale jeśli jest to pozycja lotosu, ale równie dobrze może to być siddhasana, sukhasana czy vajarasana.

Sama polecam siddhasanę z odpowiednio dobranym siedziskiem. Najpierw poeksperymentuj trochę, która wysokość siedziska będzie odpowiednia, aby móc właściwie ułożyć miednicę i nogi, nie powodując napięć w pachwinach.

Również ręce nie powinny przeszkadzać w praktyce. Możesz ułożyć swobodnie dłonie na udach albo zrobić wybraną mudrę. Znajdź takie ułożenie rąk, które nie będzie powodować zbędnych napięć w barkach.

Jeśli w żadnej z wymienionych asan nie jesteś w stanie pozostać stabilnie i wygodnie, możesz usiąść na krześle pamiętając o zasadzie „głowa, kark, tułów prosto”.

Od teraz już nie musisz przejmować się, że nie potrafisz siedzieć w pozycji lotosu. Znajdź stabilną i wygodną dla siebie pozycję siedzącą i praktykuj utrzymując prosty kręgosłup 🙂