Surya to słońce. Ta pranajama wiązana jest z pobudzaniem nadi pingala. Pingala to jeden z trzech głównych kanałów energetycznych, który kojarzy się ze słoneczną, męską energią.

Wykonanie:
„Siedząc wygodnie, jogin powinien zostać unieruchomiony w swojej postawie i powoli
wdychać powietrze przez prawe nozdrze.
Zatrzymanie należy utrzymywać do momentu, aż oddech rozproszy się do korzeni włosów
i końcówki paznokci. Następnie powoli wydychać przez lewe nozdrze.
Suryabheda jest doskonała do oczyszczania czaszki, niszczenia nierównowagi dosha wata i usuwania pasożytów.
Powinno to [cykl] być wykonywane raz za razem”.
Hathajoga pradipika

Wdech prawą dziurką, zatrzymanie na tak długo jak to możliwe, następnie wydech przez lewą dziurkę. Swobodne oddechy, staraj się wydłużać wydechy w stosunku do wdechów a zatrzymanie wykonuj tak długo jak możesz lub dopóki będzie komfortowe. Hathajoga pradipika, jeden z głównych tekstów dotyczących hatha jogi, nie określa dokładnej długości faz oddechowych, natomiast w późniejszych tekstach i komentarzach można spotkać się ze stosunkiem wdech/zatrzymanie/wydech 1/4/2. Jeśli chcesz podążać za tym schematem to wydłużaj stopniowo najpierw wydechy następnie zatrzymanie: 1/1/2; 1/2/2; 1/3/2; 1/4/2.
Dla bardziej zaawansowanych w praktyce, znających bandhchy zaleca się w trakcie zatrzymania wykonać jalandhara bandhę, następnie mula bandhę. Zanim powróci się do oddychania najpierw zwalnia się mula bandhę potem jalandharę i wtedy wykonuje się wdech.

Można spotkać się z wariantem tej pranajamy, gdzie również wydycha się przez prawą dziurkę i nie używa lewej. Ten wariant może wprowadzić dysharmonię poprzez zmniejszenie aktywności lewego nozdrza i funkcji kanału ida. Wydychając przez lewe nozdrze uwalnia się energię i wszelkie nieczystości, które pozostają w ida.

Wskazówki:
Pranajamę wykonuj z zamkniętymi oczami. Jeśli jest potrzeba można wykonać kilka normalnych oddechów między rundami. Wtedy ręce pozostają zrelaksowane na kolanach a oczy zamknięte.
Jednak najlepiej rundy wykonywać ciągiem jedną po drugiej.

Mudra:
Wykonując tą pranajamę zazwyczaj stosuje się Vishnu mudrę (palce wskazujący i środkowy są ugięte, kciuk zamyka prawe nozdrze, a serdeczny lewe) lub nasagra mudrę (jak w Vishnu z tą różnicą, że palce wskazujący i środkowy są wyprostowane, a ich opuszki opierają się na miejscu między brwiami).

Czas trwania praktyki:
Zacznij od kilku do dziesięciu rund. W miarę nabierania doświadczenia w praktyce zwiększaj ilość powtórzeń podążając za swoimi odczuciami.

Działanie:
Wdychając przez prawą dziurkę wprowadza się pranę do kanału pingala a zatrzymując oddech po wdechu, również zatrzymuje się w nim pranę. Kiedy prawa dziurka i kanał pingala są aktywne umysł i zmysły są ekstrawertyczne. Stymulowany jest sympatyczny układ nerwowy i zmniejszają się funkcje parasympatyczne. Oddech ten wzmacnia funkcje lewej półkuli. Ma usuwać otępienie umysłu, wprowadzać witalność do ciała, wytwarzać ciepło oraz eliminować nierównowagę doszy vata. To praktyka doskonała na rano, a także przed aktywnością wymagającą analitycznego i logicznego myślenia. Suryabheda może być stosowana w przypadku apatii i depresji.
Prawa dziurka nie powinna jednak być cały czas dominującą. Pingala powinna pozostać w harmonii z działaniem lewego kanału ida.

Przeciwwskazania:
Choroby serca (choroby serca są przeciwwskazaniem do wykonywania zatrzymania, kumbhaki), pobudzenie, stress, epilepsja i nadczynność tarczycy. Również pranajama nie powinna być wykonywa, jeśli prawe nozdrze naturalnie dominuje w ciągu dnia.

Uwaga!
Suryabheda powinna być wykonywana tylko na czczo.