Wykonaj kilka oddechów i zaobserwuj u siebie ruchy oddechowe.
Kiedy robisz wdech otwiera się klatka piersiowa, napełniają się płuca, naturalnie wydłuża się kręgosłup itd., a wykonując wydech, pojawia się uczucie rozluźnienia.
Wiem, że dla niektórych będzie wydawało się naturalne i oczywiste wciąganie brzucha wraz z wdechem a puszczanie luźno brzucha wraz z wydechem.
Nic bardziej mylnego.
Zrób eksperyment:
Połóż się na plecach i wykonaj kilka oddechów brzusznych. Wyobraź sobie, że oddychasz brzuchem i brzuch zachowuje się jak balon. Wraz z wdechem brzuch napełniany niczym balon uwypukla się, unosi się (nie wypychaj brzucha!) a wraz z wydechem brzuch opada, robi się wklęsły, jak gdyby uchodziło z balonu powietrze. Okazuje się, że w pozycji leżącej dla prawie każdego jest to proste i sensowne.
Następnie wykonaj tą samą pracę brzucha w pozycji siedzącej. Wraz z wdechem brzuch uwypukla, a z wydechem robi się wklęsły, wewnętrzna ściana brzucha zbliża się do kręgosłupa. W pozycji siedzącej, lub stojącej już nie jest to takie oczywiste i proste.
Aby zrozumieć sens takiej pracy brzucha w trakcie oddychania i aby łatwiej było wykonać oddech prawidłowo, przydaje się wyobrażenie, w jaki sposób pracuje główny mięsień oddechowy, czyli przepona.
Nie będę opisywać, po prostu zobacz i zwróć uwagę na ruch przepony oraz na brzuch w trakcie wdechów i wydechów.
Teraz pamiętając jak działa przepona, wykonaj wdech kierując uwagę do brzucha. Pozwól, aby brzuch lekko uwypuklił się, a klatka piersiowa rozszerzyła się na boki.
Wraz z wydechem brzuch powinien robić się wklęsły. Wtedy to kieruj brzuch i uwagę do środka i lekko do góry, jakby chciało się pomóc przeponie wypchnąć powietrze z płuc.
Oddychaj i pamiętaj o przeponie 🙂
Świetny artykuł ,ładnie wyjasnione wiele można zrozumieć i daje do myślenia ,myśle że dużo mi uświadomiło
Cieszę się bardzo, pozdrawiam 🙂
Patrycja