pies z głową do góry

Pis z głową do góry

Urdhva Mukha Svanasana (pies z głową do góry)

urdhva = do góry; mukha = twarz; svana = pies

Wejście do pozycji z balasany.

Przygotowanie:

Siądź na piętach, stopy rozłączone, równolegle do siebie, a palce obciągnięte. Zejdź do skłonu starając się utrzymać pośladki na piętach, połóż czoło na matę a ręce wyciągnij do przodu, prostuj ręce w łokciach. Dłonie ułóż na szerokość rozstawienia ramion, a palce dłoni rozszerz.

 

Wejście do pozycji:

Z wdechem dociskając dłonie do maty zacznij wchodzić do pozycji przez klęk podparty, ale nie zatrzymujesz się w nim tylko prostujesz nogi opuszczając miednicę i wysuwając klatkę piersiową do przodu.

Wejście do psa z głową do góry można podzielić na trzy etapy, które płynnie przechodzą jeden w drugi na jednym, nieprzerwanym, wdechu.

  1. Pierwszym etapem jest prostowanie nóg podczas opuszczania miednicy. Stopy równolegle do siebie, rozstawione na szerokość bioder, palce stóp obciągnięte a pięty skierowane do góry. Prostujesz nogi w kolanach i dół pośladków „wypychasz” w dół i do przodu. Tylko grzbietowe części stóp opierają się na podłodze, pozostała część nóg unosi się nad podłożem.
  2. Kontynuujesz wdech przenosząc uwagę do dołu kręgosłupa. Kierując uwagę wzdłuż kręgosłupa zaczynasz wydłużać go od dołu w górę wyciągając klatkę piersiową najpierw wprzód potem w górę.
  3. Dociskając dłonie do maty odpychaj się nimi i zacznij wydłużać barki i kark tak, aby nie pojawiało się w nich zbędne napięcie. Dopiero w ostatniej fazie układania się w pozycji możesz unieś brodę nieznacznie odchylając głowę do tyłu i nie zaciskając przy tym karku.

Wejście z psa z głową w dół

Przygotowanie:

Zob. Adho Mukha Svanasana pies z głową w dół.

Wejście do pozycji:

Z wdechem przesuwając barki do przodu opuszczaj miednicę, aż nogi znajdą się niemal całe równolegle do podłogi. Palce stóp możesz zostawić podwinięte, a pięty skierowane do góry.

Utrzymuj proste nogi. Dół pośladków „wypchnij” w dół i lekko do przodu. Kontynuując wdech wykonujesz etap 2 i 3 jak przy wejściu z balasany.

Ułożenie się w pozycji:

W obydwóch przypadkach (obciągnięte czy podwinięte palce stóp) utrzymujesz proste nogi. Utrzymuj również proste ręce w łokciach (jednak nieprzeprostowane). Z każdym wdechem, dociskając dłonie do podłoża, wyciągaj klatkę piersiową lekko w przód i w górę, z wydechem wydłużaj kręgosłup na całej jego długości zaczynając od dołu, jednocześnie pogłębiając ułożenie miednicy przez wypychanie dolnych części pośladków w dół i do przodu.

Istotne!

Częstym błędem przy wchodzeniu do pozycji jest zbyt szybkie i głębokie odchylanie głowy do tyłu, co może powodować zacisk w kręgosłupie i nieprawidłowe jego wygięcie.

Niewłaściwe może okazać się również skręcanie rąk na zewnątrz, co daje pozorne uczucie otwarcia klatki piersiowej a powoduje przeprost w łokciach i napięcie w górnych plecach, co z kolei utrudnia oddychanie.

Następnym razem wykonując pozycję psa z głową do góry zwróć uwagę czy pojawia się uczucie zacisku, bądź ból w dolnych plecach. Jeśli tak, przenieś uwagę do dolnych pośladków i wypychając je mocniej w tył i do przodu zmień ułożenie miednicy tak, aby pozycja stała się bardziej komfortowa.