Chcąc ułożyć się w asanie w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na jej podstawę, czyli na część ciała, która nie tylko ma kontakt z podłożem, ale jest głównym elementem pozwalającym utrzymać stabilność w pozycji.

W przypadku asan stojących, równoważnych na jednej nodze podstawą jest stopa i to właśnie od jej ułożenia zaczynasz „budować” pozycję. Ucząc się utrzymania równowagi w tych pozycjach zaczynaj od prawidłowego i stabilnego ułożenia się w tasasana samastiti(pozycję szczegółowo opisuję w artykule pt.:W jaki sposób wejść do skłonu z pozycji stojącej – cz. I Ułożenie się w Tadasana samasthiti.)

Dobrze rozłóż ciężar ciała na stopach stojąc boso na macie.

Dociskając stopy do podłoża zwracasz uwagę na nasady palców stóp i pięty. Stojąc w tadasana samastiti palce stóp wydłuż i rozszerz, nieznacznie odciąż pięty przenosząc ciężar ciała na nasady palców stóp. Palce stóp utrzymuj wydłużone i dociśnięte do podłoża, będą one zwiększały podstawę pozycji. Przenieś uwagę do nasad palców stóp i z wydechem „odpychając się” nimi od podłogi „wydłużaj się” prowadząc uwagę wzdłuż nóg, kręgosłupa do tyłu głowy.

Zachowując ułożenie miednicy przenieś ciężar ciała na lewą nogę i ugnij prawą nogę w kolanie. Ugięcie i uniesienie prawego kolana nie powinno zaburzyć ułożenia miednicy i linii bioder z tadasana samastiti. Przenieś uwagę do stopy, na której stoisz. Pięta jest dociśnięta do podłoża, ale nieznacznie odciążona w stosunku do nasad palców i palców stopy. Przenosząc ciężar ciała na pietę, będziesz odrywać nasady palców, przykurczać palce stopy i wtedy stracisz równowagę.Patrycja Gawlińska - joga

Tak dociśniętą stopą zaczynasz „odpychać się” od podłoża i „wydłużać” lewą nogę prowadząc uwagę do nasad palców stopy do kolana, biodra, wzdłuż kręgosłupa po tył głowy. Utrzymuj to samo wydłużanie całego ciała jak w pozycji tadasana samastiti. Kolano nogi, na której stoisz, zostaje subtelnie ugięte (unikasz przeprostu i blokowania kolana!), udo delikatnie rotuj do środka, dzięki czemu biodro nie będzie uciekać w bok i zachowasz ułożenie miednicy.

Jeśli to możliwe dopiero, kiedy pozycja będzie stabilna, ułóż prawą nogę do wybranej pozycji tak, aby nie stracić stabilności, ułożenia miednicy, wydłużenia lewej nogi i kręgosłupa.

W ten sam sposób wykonaj pozycję na druga stronę pozostając w niej taką samą ilość oddechów.

Dla utrzymania równowagi zachowanie pionu i wydłużonego kręgosłupa są bardziej istotne, a ułożenie prawej nogi jest drugorzędnym elementem.

W taki sposób układasz się w asanach równoważnych na jednej nodze. Najpierw układasz stopę, następnie łapiesz równowagę wydłużając się wraz z wydechem, ostatnim etapem jest ułożenie drugiej nogi. Z każdym wydechem prowadź uwagę od nasad palców stopy do tyłu głowy.

Spokojny oddech i wzrok skupiony na nieruchomym punkcie ułatwią utrzymanie równowagi.