Jak znaleźć mula bandhę zanim ona ciebie znajdzie 😉

Bandhy mają za zadanie właściwie ukierunkować pranę (energię życiową) w ciele. Na poziomie energetycznym to bardzo subtelna praktyka o wielkiej mocy.

Mula bandhę na poziomie fizycznym można opisać jako pracę mięśni głębokich, która ułatwia właściwe ułożenie miednicy w trakcie praktyki pozwalając na bezpieczne wykonywanie asan oraz dynamicznych przejść pomiędzy nimi.

Bandha współgra z oddechem wspomagając ruchy oddechowe. To bardzo subtelna praktyka. Nie powinna więc powodować mocnych napięć w ciele, bo wtedy stanie się blokadą, ograniczeniem. Wówczas przestanie spełniać swoją funkcję i nie będzie ułatwiać, a stanie się przeszkodą w praktyce i przepływie energii.

Jak zlokalizować coś, czego nie można pokazać?

W odnalezieniu mula bandhy pomaga znajomość vajroli i aświni mudry, czyli wiedza czym mula bandha nie jest.

Bardzo upraszczając vajroli mudra to zaciskanie cewki moczowej tak, jakby chciało się zatrzymać mocz. A aświni mudra to zaciskanie zwieracza odbytu bez zaciskania, napinania pośladków.

Jak więc odnaleźć mula bandhę określaną również jako „unoszenie krocza”?

1. Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem. Przenieś uwagę do miejsca między odbytem a genitaliami i wyobraź sobie, że od środka „zasysasz” je ku górze. Na początku dla rozróżnienia między napięciem a rozluźnieniem, powtarzaj to działanie wraz z wydechem i rozluźniaj na wdechu. Jeśli wyobrażanie sobie „zasysania” nie pomaga, to wyobraź sobie, że od środka chwytasz to miejsce i unosisz je ku górze. Jeśli nadal tego nie czujesz również przejdź do punktu drugiego.

2. Przejdź do klęku podpartego. Rozluźnij brzuch i wraz z wydechem subtelnie unieś dół brzucha (pod pępkiem) w stronę kręgosłupa, z wdechem rozluźnij. Powtórz kilka razy i zapamiętaj to uczucie kierowania dołu brzucha w stronę kręgosłupa.

3. Usiądź w wygodnej pozycji z prostymi plecami. Przenieś uwagę do guzów kulszowych z intencja przyciągnięcia jednego do drugiego, bez napinania pośladków. Następnie wraz z przyciąganiem guzów kulszowych do siebie subtelnie pociągnij dół brzucha w stronę kręgosłupa (jak w punkcie 2). Obserwuj co dzieje się z dnem miednicy.

4. Kontynuując działanie z punktu 3, jednocześnie zasysasz/unosisz punkt między odbytem a genitaliami jak w punkcie 1. Dla lepszego odczucia i świadomego działania na początku wykonuj mula bandhę wraz z wydechem a z wdechem puszczaj luźno. Następnie utrzymuj bandhę zarówno podczas wdechów i wydechów.

Wszystkie te czynności wykonujesz bardzo subtelnie uważnie obserwując ich działanie na wdechu i wydechu. Zapamiętaj odczucia pojawiające się w obrębie miednicy. Następnie wykonujesz mula bandhę w trakcie prostych i znanych ci sekwencjach asan np. powitanie słońca.

Jeśli nadal nie udało ci się odnaleźć mula bandhy, to powtarzając opisane powyżej czynności czekaj, aż mula bandha ciebie znajdzie 😉