joga pozycje stojące

Tadasana samasthiti

Zanim zaczniesz układać się w asanie stań swobodnie, skoncentruj się na oddechu i zaobserwuj jak ciało naturalnie układa się w pozycji stojącej.

Wykonanie tadasana samasthiti:

Stań ze stopami razem, jeśli pozycja jest niestabilna, bądź z jakiegoś powodu nie możesz utrzymać stóp razem, rozłącz je i ułóż równolegle do siebie.

Ciężar ciała rozłóż równomiernie na stopach. Palce stóp rozszerz i wydłuż. Przenieś ciężar ciała na nasady palców stóp odciążając pięty, pięty delikatnie dotykają podłogi.

Ugnij nieznacznie kolana (w przypadku osób początkujących łatwiej będzie odczuć układanie się ciała w pozycji z mocniej ugiętymi nogami) dzięki temu unikniesz przeprostów w kolanach i łatwiej będzie ci ułożyć miednicę. Pozwól, aby kolana skierowały się do siebie, nie przyciągaj ich na siłę, gdyż pojawi się w nich napięcie. Uda delikatnie skręcą się do środka i oddalą się od siebie guzy kulszowe.

Przenieś uwagę do dolnych pleców i rozluźnij je pozwalając, aby miednica „opadła” w dół, tak jakbyś chciał usiąść. Wtedy naturalnie podwinie się kość ogonowa. Nie wymuszaj tego ruchu, ponieważ miednica może przesunąć się za mocno do przodu i pojawi się napięcie w okolicy bioder oraz kości krzyżowej. Pozwól, aby miednica ułożyła się sama!

Osoby bardzo elastyczne powinny dodatkowo zwrócić uwagę na ułożenie klatki piersiowej, czy jej dolna część nie wysuwa się zbytnio do przodu.

Następnie trzymając ręce w linii boków wraz z wydechem pociągnij je w dół. Jednocześnie skręć ramiona do środka pilnując, aby nie przesunęły się do przodu i nie pojawiło się napięcie w barkach. Nie skręcaj łokci i nadgarstków, bo spowodujesz w nich napięcie. Nie odkręcając ramion ułóż przedramiona, nadgarstki i dłonie tak, aby łokcie były skierowane wyrostkami łokciowymi na zewnątrz w stosunku do boków tułowia, a dłonie ułóż chwytnymi częściami w stronę bioder. Skręcanie rąk na zewnątrz, jakiego często uczy się w tadasanie, aby otworzyć klatkę piersiowa, przynosi odwrotny od zamierzonego skutek. Powoduje bowiem u większości osób napięcie barków i między łopatkami uniemożliwiając swobodne oddychanie.

Cała pozycja ma być wygodna i stabilna, bez zbędnych napięć! (jedynie na początku praktyki takiego ułożenia się będą mocno pracować łydki, z czasem przywykną 🙂

Układanie się w pozycji:

Zachowując pozycję przenieś uwagę na oddech. Z wydechami prowadź uwagę do miednicy i nie tracąc jej ułożenia kieruj uwagę w górę wzdłuż kręgosłupa aż do tyłu głowy. W ten sposób wydłużaj kręgosłup.

Spłyć lordozę szyjną kręgosłupa przez wyciąganie tyłu głowy do góry, cały czas utrzymując kręgosłup w pionie.

Koncentrując się na oddechu obserwuj układanie się ciała. Poddaj się oddechowi wprawiającemu ciało w subtelny ruch. Z wdechem otwiera się klatka piersiowa powodując uczucie unoszenia, a z wydechem pojawiają się jednocześnie uczucie opadania miednicy i wydłużanie kręgosłupa. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów.

Istotne!

Ustawiasz się tak, aby w jednej, pionowej linii znalazły się: staw barkowy, biodro i kostka.

Zanim zaczniesz następną praktykę asan poświęć więcej uwagi na tadasana samasthiti. Znajdź w niej balans między napięciem a rozluźnieniem, pozostawiając tylko napięcie niezbędne do utrzymania pozycji, a praktyka stanie się bardziej swobodna.