Sutra neti to jedna z technik oczyszczających w hatha jodze(shatkarma) udrażniająca nozdrza, oczyszczająca jamę nosową.
Najbardziej popularne jest jala neti, czyli płukanie wodą z wykorzystaniem specjalnego dzbanuszka. Natomiast w Hatha Jodze Pradipice nie ma jala neti, jest sutra neti.
Sutra to nić. To oczyszczanie za pomocą specjalnej „nici”. Tradycyjnie używało się cienkiego, zwilżonego pasma materiału. Teraz najczęściej używa się lateksowych, bądź gumowych rurek czy sączków medycznych.

wykonanie:
sutra neti – udrażnianie nosa za pomocą „nici”, którą wkłada się przez dziurkę nosa, a wyciąga się ustami. Przeciągniętą „nić” wskazuje się poruszać góra-dół kilkadziesiąt razy (bez wyciągania).

przeciwwskazania:
Osoby z chronicznymi krwotokami nie powinny wykonywać neti bez konsultacji ze specjalistą.
Zimą nie powinno wykonywać się neti tuż przed wyjściem z domu i należy pamiętać o właściwym osuszeniu nozdrzy.

działanie:
Sutra neti wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych poprzez udrażnianie nosa, także wzmaga wydzielinę, co ułatwia oczyszczanie jamy nosowej, uwalnia od chorób objawiających się powyżej gardła. Pomaga usuwać wydzielinę podczas alergii, zapalenia zatok, przeziębienia itp.

uwagi:
Sutra neti nie jest praktyką codzienną, może bardzo podrażniać śluzówkę zwłaszcza na początku, kiedy nie ma się jeszcze wprawy w przeciąganiu sutry. Powinna być wykonywana, kiedy zachodzi taka potrzeba, czyli przy zatkanym wydzieliną nosie.

Zobacz jak to wygląda 😉