Salamba sirsasana, czyli stanie na głowie z podparciem.

Ucząc się tej pozycji najczęściej zaczyna się od stania przy ścianie i często zostaje się przy ścianie na dłużej, czasem nawet na lata.

Aby w końcu stanąć na głowie w przestrzeni, w pewnym momencie trzeba odejść od ściany. Ważne jest, aby miejsce, w którym będziesz wykonywać tą pozycje miało sporo pustej przestrzeni, żeby w razie upadku nie natknąć się na coś. Potrzebujesz wolnego miejsca dookoła, bo tracąc równowagę nie koniecznie spadniesz do tyłu lub do przodu, możesz przewrócić się na bok 😉 Po za tym łatwiej będzie się skoncentrować, jeśli wkoło będzie pusto. Często jest tak, że obawa odejścia od ściany jest powodowana lękiem przed upadkiem. Kiedy stracisz równowagę upadając do tyłu odruchowo ugną się kolana, zaokrąglą się plecy, broda skieruje się do mostka i upadek będzie bezpieczny, warto jednak wyrobić sobie odruch rozplecenia palców dłoni. W przypadku, kiedy jest się bardzo elastycznym, w momencie utraty równowagi może pogłębić się wygięcie kręgosłupa i wtedy upada się na stopy (może wtedy przypadkowo uda się ..?).
Jednak nie ma innej drogi do wykonania sirsasany, jak jej praktyka.

W tym wariancie stania na głowie ciężar ciała jest na przedramionach, a głowa tylko dotyka podłogi. Utrzymuj mocną i stabilną podstawę. Odciążaj głowę, dociskając całe przedramiona do podłogi tak, jak gdyby chciało się nimi odepchnąć od podłogi. Nawet jeśli uczysz się stania na głowie przy ścianie, zwracaj uwagę na stabilną podstawę, czyli na ułożenie rąk i barków. Nie wybijaj się gwałtownie, aby wejść do tej pozycji, wtedy najczęściej traci się stabilną podstawę. Wchodząc spokojnie do pozycji wzmocnisz odpowiednie partie mięśni tułowia.

Jeśli mimo moich wskazówek, zawartych w filmiku, nie jesteś w stanie odciążyć głowy, to może barki są jeszcze zbyt słabe, albo w twoim przypadku, ze względu np. na proporcje w budowie ciała, sprawdzi się trochę inne ułożenie rąk i głowy. Pamiętaj, że właściwe ułożenie w pozycji, to takie, w którym nie będziesz robić sobie krzywdy.

Staniu na głowie przypisuje się wiele korzyści, jednak nie w każdym przypadku jest ono wskazane np.: podczas menstruacji, stanów gorączkowych i bólu głowy. Jeśli występują min.: zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, problemy z ciśnieniem, duża wada wzroku bądź jaskra, nie powinno się wykonywać sirsasany.