Poniżej filmik z ćwiczeniami, które powinny pomóc w wykonaniu przeskoków: z uttanasany do tyłu i z adho mukha śvanasany do przodu.

Skok do przodu wydaje się być łatwiejszy, wystarczy się „wybić”. Jednak, aby był spokojny, lekki i pod kontrolą 😉 warto wzmocnić mięśnie brzucha i rąk. Samo „wybicie się” też jest istotne. Lepiej, aby plecy były wydłużone i proste, natomiast nogi powinny być jak nogi żaby podczas skoku 😉 Wybicie z ugiętych, w trakcie prostują się i wracając na podłoże nie blokują się w kolanach, tylko miękko uginają, amortyzując upadek.
Pomocne ćwiczenie, jak widać na filmiku, to wybijanie się z pozycji psa z głową w dół, do pozycji, w której tułów i ręce są mniej więcej prostopadłe do podłogi i powrót do psa z głową w dół (pamiętaj, aby nogi były lekko ugięte i nie zablokowane w kolanach!)

Skok ze skłonu do chaturanga dandasany (kij) wymaga więcej siły. Pomocne będą ćwiczenia wzmacniające ręce, mięśnie tułowia i głębokie brzucha. Na filmiku demonstruję unoszenie najpierw po jednej nodze, a potem obydwóch. Ćwiczenie to jest również przydatne do stania na rękach.
Aby wykonywać skok do chaturanga dandasany, pozycja powinna być prawidłowo wykonana. Jeśli masz problem z kijem, to popracuj nad jego wykonaniem(zobacz wpisi: Na co zwrócić uwagę w chaturanga dandasanie ), a skoki wykonuj z uttanasany(skłon) do adho mukha śvanasany(pies z głową w dół).

W obydwóch przeskokach istotne jest trzymanie mocnego dołu brzucha.