O utkatasanie już pisałam https://joginka.pl/utkatasana/, teraz umieszczam filmik z uwagami dotyczącymi tej pozycji.

To, na co chciałam zwrócić uwagę, to praca mięśni głębokich w tej pozycji i ułożenie miednicy. Kiedy wykonujesz tą pozycję wraz z wydechem dno miednicy unoś do góry, a dół brzucha trzymaj mocny, lekko wciągnięty. Te dwa elementy powinny pomóc w ułożeniu miednicy i w ustabilizowaniu jej.

W przypadku tendencji do tyło-pochylenia miednicy dół brzucha wciągaj i kieruj uwagę do góry, jakby się chciało unieść dół brzucha. Nie podwijaj w tym przypadku kości ogonowej, bo to może powodować jeszcze mocniejsze przechylanie miednicy w tył.

W przypadku tendencji przodopochylenia miednicy, dół brzucha wciągaj i kieruj w dół. To powinno pomóc wydłużyć dolne plecy. Zwróć też uwagę na ułożenie klatki piersiowej, kierowanie jej w górę może w tym przypadku powodować nadmierne wygięcie w plecach. Wydłużając kręgosłup kieruj uwagę wzdłuż pleców a dolne żebra „chowaj”, jak gdyby zamykając dolną część klatki piersiowej.

Odsuwaj barki od uszu i unikaj zacisku w karku, który często pojawia się w trakcie patrzenia w górę. Najpierw wydłuż kark, a następnie kieruj wzrok w górę.

Jeśli masz tendencję do zaokrąglania górnych pleców, to patrz przed siebie i bardziej skoncentruj się na wydłużaniu kręgosłupa prowadząc wzdłuż niego uwagę i kierując tył głowy do góry.

Ta pozycja tylko pozornie wydaje się być prosta. Trwanie w niej wymaga niemałego wysiłku i sporej uważności.